VAN ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ

Daire Başkanı TIMSS 2019 Sınavının Uygulanacağı Van’daki Okulları Ziyaret Etti

Daire Başkanı TIMSS 2019 Sınavının Uygulanacağı Van’daki Okulları Ziyaret Etti

 

Daire Başkanı TIMSS 2019 Sınavının Uygulanacağı Van’daki Okulları Ziyaret Etti

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı Mehmet Yasin Eriş, “Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması Sınavı’nın (TIMSS)” yapılacağı Van’ın dört ilçesinde bulunan okulları ziyaret etti.

Ziyaretinde Okulların 5. ve 8. sınıf öğrencileri ve öğretmenleri ile bir araya gelen Daire Başkanı Mehmet Yasin Eriş, sınavın önemi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

TIMSS 2019 Sınavının Türkiye’de 4 yılda bir uygulandığını belirten Eriş, öğrencilerin Matematik ve Fen Bilimleri alanlarında kazandıkları bilgi ve becerilerin değerlendirilmesine yönelik dört yılda bir yapılan TIMSS 2019 Sınavı’nın Türkiye´de 60 İl’de toplamda 217 okulun katılımı ile Nisan ayı içerisinde düzenleneceğini belirtti.

TIMSS Sınavı’nın bu yıl ilk kez elektronik ortamda gerçekleştirileceğini ifade eden Eriş, TIMSS Sınavı’nın uluslararası standartlara uygun şekilde yürütülebilmesi için okul yöneticilerinin yürütecekleri çalışmalar ve elektronik alt yapının hazırlanmasına ilişkin detaylar konusunda bilgilendirmede bulunmak üzere saha ziyaretlerine başladıklarını, Türkiye’nin 21. yüzyıl becerileriyle donanmış öğrencilerini yetiştirecek gerekli enerji ve gücün öğretmenlerde olduğunu belirterek okulların niteliğinin artırılmasına yönelik bu tarz faaliyetlerin çok önemli olduğunu anlattı.

TIMSS Sınavı’nın ülkelerdeki 5 ve 8. sınıf düzeyindeki öğrencilerin Matematik ve Fen Bilimleri alanlarındaki başarılarını ölçmek için yapıldığını belirten Eriş, eğitim ve öğretimin okullarda nasıl gerçekleştiğini, eğitim sisteminin etkinlik ve verimliliğini, ülkelerin eğitim sistemleri arasındaki farklılıklarını değerlendirmek amacıyla yapıldığını, TIMSS Sınavı’nın her aşamasının çok iyi şekilde tasarlanmış uluslararası bir izleme sistemi olduğunu söyleyerek sınava girecek 5.ve 8. sınıf öğrencilerine ve hazırlıkta katkıları olan öğretmenlere başarılar diledi.

Ziyarette; İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ebubekir Yetkin, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Şirin Atlı, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Van Ölçme Değerlendirme ekibi yer aldı. Van Ölçme ve Değerlendirme Merkezi olarak İlimizde sınav uygulamasına katılacak öğrencilere TIMSS temalı tişört ve şapka dağıtılmıştır.

Uygulamaya Van İlinde bulunan, Bahçesaray Kırmızı Köprü Mevkii İzzet Görür Ortaokulu, Çaldıran Yukarı Gülderen 80. Yıl İbrahim Gümüş Ortaokulu, Erciş Kadir Rezzan Has Ortaokulu ve Gürpınar Güzelsu BİST YBO katılmaktadır.  Öğrencilerimize başarılar diler, tüm paydaşlara teşekkür ederiz.

 

22-03-201922-03-201922-03-201922-03-201922-03-201922-03-201922-03-201922-03-2019

Süphan Mahallesi 12085 Sokak. No 27 Edremit / Van - 0432 5025493

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.